TIPY V OKOLÍ UBYTOVÁNÍ PENZION NA VÝŠINKÁCH - JETŘICHOVICE

DOLSKÝ MLÝN

Pohádkové místo uprostřed panenské přírody, s pozůstatkem zřejmě nejznámějšího mlýna u nás, leží poblíž soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé. Dolský mlýn proslavil dnes již legendární film Pyšná princezna, jehož některé scény se natáčely právě zde. Jako kulisu pro pohádkovou tvorbu jej vyhledávají i současní filmoví tvůrci. Tam, kde kdysi stával původní trojkolový mlýn, uvidíte sice již jen torzo obvodových zdí a nevýrazné části základů dalších dvou objektů, přesto snadno podlehnete jeho kouzlu.

Asi 500 m od mlýna můžete spatřit i památný Královský smrk, který díky svému stáří pamatuje časy, kdy se v mlýně pracovalo a žilo. Objekt je volně přístupný a v každé roční době má svůj půvab. Kudy k Dolskému mlýnuPříjemná cesta po žlutéK mlýnu dojdete z Jetřichovic po žluté turistické značce po asi 2,5 km pohodlné chůze. Počáteční úsek vede po silnici, poté odbočíte ke Starému (Günterovu) mlýnu a po udržované lesní cestě dojdete kolem Královského smrku do cíle. Trasa je nená-ročná a vhodná i pro rodiny s dětmi. Autobusem přes Vysokou LípuTuristé cestující autobusem mohou dojet do Jetřichovic, odkud se vydají po žluté značce, nebo mohou vystoupit ve Vysoké Lípě a zamířit k řece Kamenici a mlýnu po modré značce.

Trasa je dlouhá asi 2 km. Ideální celodenní výletV blízkosti Dolského mlýna leží malebná osada Kamenická Stráň, která vás okouzlí řadou stavení lidové architektury, zejmé-na podstávkových domů. Cesta vede ko-lem Kamenické vyhlídky, která se tyčí nad údolím řeky a nabízí impozantní výhled po skalnatém okolí. Krajině dominuje Rů-žovský vrch, přezdívaný děčínská Fudži-jama, ke kterému se klikatí cesta stou-pající vzhůru. Na všechna tato místa vás zavede žlutá turistická trasa Jetřichovice – U Starého mlýna – Královský smrk – Dolský mlýn – Kamenická vyhlídka – Ka-menická Stráň – Rozcestí Pod Růžovským vrchem - Růžovský vrch – Srbská Kameni-ce.

Trasa je dlouhá asi 12 km a s výjimkou výstupu na Kamenickou vyhlídku a Rů-žovský vrch je terén příjemný a nenáročný.Kde načerpáte nové síly Příjemná možnost občerstvení se nabízí v Jetřichovicích, v restauraci penzio-nu Dřevák a ve Starém mlýně, který leží přímo na trase k Dolskému mlýnu. Ces-tou můžete také uhasit žízeň u pramene Hubertovy studánky. Pokud plánujete cestu ukončit v Srbské Kamenici, tak vřele doporučujeme penzion Pod Kaštany.

TURISTICKÝ PRŮVODCE - JETŘICHOVICE - ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KE STAŽENÍ (PDF; 15MB)

 

Please publish modules in offcanvas position.