TIPY V OKOLÍ UBYTOVÁNÍ PENZION NA VÝŠINKÁCH - JETŘICHOVICE

NA TOKÁNI

Jen asi 3 km chůze od sebe dělí soubor srubových budov Na Tokáni a pozůstatky skalního hrádku Falkenštejn. Obě místa leží uprostřed krásné přírody nedaleko malebné obce Jetřichovice a právem patří mezi místa navštěvována nadše-nými turisty. Romantika v alpském styluSruby Na Tokáni nechal vybudovat v alp-ském stylu hrabě Kinský. Původně sloužily hostům při lovu tetřevů, dnes je využívají turisté. Jsou tradiční křižovatkou turistic-kých cest a vítanou zastávkou při pěších a cyklistických výletech.

Kromě příjemné-ho venkovního posezení nabízí občerst-vení a také ubytování ve stylové lovecké chatě a v penzionu. Na nejmenší návštěv-níky čeká dětské hřiště. Ve skále nad sruby je vytesaná nádrž na vodu, údajně bazé-nek kněžny Vilemíny Kinské. Hrádek v masivu Havraního kamene Pozůstatky Falkenštejna leží asi 5 km od Jetřichovic. Hrádek tvořil součást Kame-nického panství. Byl vybudován v masi-vu Havraního kamene a při jeho stavbě, podobně jako u dalších skalních hradů té doby bylo využito dřevo, které podléhá zkáze. Dnes proto na místě spatříte jen kamenné zbytky rozlehlé komnaty, kaple s kamenným oltářem a pozůstatky hrad-ní studny.

V minulosti jej turistům zpří-stupnila Vilemína Kinská, která nechala upravit celý areál a zajistila k němu pří-stupovou cestu. Ačkoliv je dnes oficiálně nepřístupný, jeho romantická poloha ná-vštěvníky stále láká. Výstup k němu není vhodný pro rodiny s malými dětmi. Kudy ke srubům a FalkenštejnuPřímo a jednoduše po žluté turistické značce z Jetřichovic nejprve k Falkenštejnu a odtud ke sru-bům.Dobrodružně přes skalní vyhlídkypo červené (Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna) s návazností na žlutou. Ideální celodenní výlet přírodouZ Jetřichovic po červené TZ přes Mariinu vyhlídku a Vilemíninu stěnu s jedinečný-mi výhledy na rozcestí Purkratický les, od-tud po žluté značce ke srubům Na Tokáni.

Nazpět po modré k rozcestí Pod Suchým vrchem a po žluté přes Falkenštejn do Jet-řichovic. Zejména úsek přes Jetřichovické vyhlídky je technicky náročný a není vhod-ný pro rodiny s malými dětmi a kočárky. Kde se občerstvit V Jetřichovicích v občerstvení Pod Ma-riinou skálou, v penzionu Dřevák a Švý-carský Dvůr. Další občerstvení Na Tokáni. Doporučujeme vzít si na cestu nápoje.

TURISTICKÝ PRŮVODCE - JETŘICHOVICE - ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KE STAŽENÍ (PDF; 15MB)

 

Please publish modules in offcanvas position.