TIPY V OKOLÍ UBYTOVÁNÍ PENZION NA VÝŠINKÁCH - JETŘICHOVICE

MARIINA VYHLÍDKA

Mariina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. Tři názvy, tři nejznámější skalní vyhlídky, které korunují pískovcové útvary Jetřichovických skal. Leží ve výšce 428 – 484 m n. m a právem patří k nejoblíbenějším výletním cílům této oblasti. První z nich, Mariina vyhlídka, kromě pohledu do krajiny nabízí ochranu před prudkými slunečními paprsky či případným deštěm v altánu na svém vrcholu.

Druhou v pořadí je skalnatá Vilemínina stěna, ze které budete mít jako na dlani krásnou okolní přírodu a Růžovský vrch, přezdívaný děčínská Fudžiama. Zdolat třetí z vyhlídek, Rudolfův kámen, je namáhavější, neboť poměrně obtížný výstup vede skalní průrvou po vytesaných schodech i železných žebřících. Odměnou je krásný kruhový rozhled. Případný azyl v nepřízni počasí vám poskytne na skalnatém vrcholu malý přístřešek. Kudy k vyhlídkámJednoduše a přímo Z Jetřichovic od informačního centra po červené TZ, po jejíž trase vede zároveň naučná stezka Jetřichovické stěny. Nej-prve dojdete na Mariinu vyhlídku, poté k Vilemínině stěně, na závěr na vás čeká Rudolfův kámen a stejnou cestou se vrá-títe nazpět.

Cesta míjí několik menších vyhlídek.Delší cesta přes PohovkuOd Rudolfova kamene můžete ale pokra-čovat dál až k rozcestí Pohovka, kde od-bočíte na zelenou TZ, po které sejdete do Jetřichovic. Ideální celodenní výletCesta za Jetřichovickými vyhlídkami může být součástí pěkného turistického okru-hu Jetřichovice – Havraní (Krkavčí) skála – Mariina vyhlídka – Vilemínina stěna – Rudolfův kámen – Pohovka – Česká silnice – Pod Šaunštejnem – Vysoká Lípa – Jetřichovice. Z Jetřichovic půjdete po červené až k rozcestí Pod Šaunštejnem (Loupežnickým hradem), kde přestoupíte na žlutou. Ta vás dovede do Vysoké Lípy. Odtud pro návrat do Jetřichovic využijete místní autobusový spoj. Pěší část je dlou-há necelých 12 km.

Celá trasa je vzhledem k terénu poměrně náročná a není vhodná pro rodiče s malými dětmi a kočárky. Za pěkného počasí si po návratu můžete odpočinout na jetřichovickém koupališti.Kde se občerstvit a doplnit energiiV Jetřichovicích v malém občerstvení s příjemným venkovním posezením, pří-značně nazvaném Pod Mariinou skálou. V centru obce si můžete pochutnat ve stylové restauraci penzionu Dřevák s te-rasou, nebo navštívit penzion Švýcarský Dvůr. Ve Vysoké Lípě vás pohostí restau-race U Loupežáku.

TURISTICKÝ PRŮVODCE - JETŘICHOVICE - ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KE STAŽENÍ (PDF; 15MB)

 

Please publish modules in offcanvas position.